Friday, January 24, 2014

Refleksja na temat materiałów do nauki języka polskiego

This is another repost that I'd like to have here since it explains my motivation and goals. It was written in Polish for NM Polonia blog:


Żyjąc poza granicami Polski trudniej jest o dostęp do materiałów edukacyjnych wspierających rozwój naszego ojczystego języka. W Nowym Meksyku, gdzie nie ma zbyt dużego skupiska Polonii, jeszcze trudniej o jakiekolwiek pomoce dydaktyczne. Zakupy przez Internet pomogły nam zgromadzić następujące środki: podręczniki do gramatyki, kursy dla początkujących, rozmówki, słowniki, plakaty, grę pamięciową, multimedia i książeczki dla dzieci (wszystko ukierunkowane na naukę jęz. polskiego jako obcego). 
I choć korzystamy z tych materiałów jak tylko potrafimy najlepiej, odczuwam brak istnienia na rynku zupełnie innego rodzaju pomocy naukowych, których rola w procesie nauczania-uczenia się jest niezastapiona, a potrzeba na takowe materiały powinna zostać zauważona przez wydawnictwa edukacyjne.
Brakuje mi mianowicie pomocy, które uczeń może wziąć do ręki i nimi manipulować ( przestawiać, zakrywać, zginać, przesuwać, łączyć, itd. ) aż do znalezienia odpowiedzi na pytanie; ucząc się w formie gry czy zabawy.

Takie podejście do nauki jest znacznie mniej stresujące niż tradycyjny wykład czy sprawdzian. Formę wykładu zastępuje forma warsztatu, teoria zamienia się w praktykę. Element zaciekawienia, zagadka czy humor pozwalają skupić się na tym, co istotne. Możliwość manipulacji fizycznymi przedmiotami pozwala uczniowi na samodzielne szukanie rozwiązania, autokorektę, wspiera wiarę we własne siły, umożliwia pracę w indywidualnym tempie.

Na tym blogu będę się dzielić różnymi pomocami, które z przyjemnością projektuję dla potrzeb własnej rodziny oraz przyjaciół.  Będą to propozycje, które nauczyciel w polskiej szkole może wykorzystać według własnych pomysłów i do własnych celów, a rodzic zaadoptować do potrzeb własnej rodziny. 

Serdecznie zachęcam do dzielenia się swoim doświadczeniem i pomysłami na naukę jęz. polskiego (i nie tylko!).

Jeżeli trudno nam znaleźć na rynku konkretne pomoce do nauki języka, stworzmy je sami! Może się to przerodzić w przepiękne projekty artystyczne, zintegrowane z nauką na przykład matematyki. Samodzielnie wykonane materiały będą miały jeszcze większą wartość i zachęcą do nauki języka polskiego nie tylko dziecko, ale i dorosłego. Któż bowiem nie lubi się "bawić" ;-)

1 comment:

  1. Podziwiam twoje zdolności manualne, którymi ja niestety nie mogę się pochwalić. Wykorzystuję za to sporo dostosowanych do potrzeb moich kursantów materiałów autentycznych. Może coś z nich Ci się przyda.

    ReplyDelete